Menü Kapat

Çatı Kaplama Malzeme Türleri

Çatılar yaşam alanlarımızın önemli koruyucularının başında gelmektedir. Çatıların fırtına, aşırı kar yağışı ve diğer her türlü doğa olayına karşı korumalı olması gerektiği gibi sağlıklı bir iç mekan da sunması gerekmektedir. Bu bağlamda sıcaktan ve soğuktan koruyan özelliklere sahip olması gerektiği gibi insan sağlığını da olumsuz etkilemeyecek şekilde nefes alabilir yapıda olmalıdırlar. 

Yaşam alanlarımızı her türlü dış etkenden koruyan çatı kaplama malzemeleri ihtiyaca ve sermayeye göre pek çok türe ve modele sahiptir. Çatı kaplaması kiremit (Kil), metal, plastik, çimento, shingle, bitümlü (asfalt malzemesinin bir türünü ihtiva eden), doğal taş gibi pek çok malzemeden imal edilebilmektedir. Bu malzemelerden oluklu ve trapez olmak üzere farklı çatı modelleri üretilebilmektedir. Estetik kaygılara göre  çeşitli geometrik ve sanatsal özellikleri olan çatılar geliştirilebilmektedir. Örneğin Alaturka, Venedik ve Marsilya gibi çatı türleri bulunmaktadır. Ayrıca kullanılan çatı malzemesi talebe göre çeşitli renklerde üretilebilmekte müşterilerin her türlü ihtiyaçlarına cevap verilebilmektedir. Kullanılan malzeme istenilen dış etken (sıcak, soğuk) korumasına göre tek katlı ve çift katlı olabilmektedir. 

Klasik kiremitler daha ağır ve maliyetli olmalarından dolayı son yıllarda çok fazla tercih edilmezken daha hafif modeller olan plastik, metal ve bitümlü türler sıklıkla tercih edilir hale gelmiştir. Modern teknoloji ile üretilen çatıların üzerinde rahat bir şekilde iş ve işlem yapılabilmekte, kolaylıkla yürünebilmektedir. Killi yapıdaki çatı kaplama malzemeleri ise parçalı yapılarından dolayı hava sirkülasyonu sağlayarak daha sağlıklı yaşam alanları oluştururlar. Kiremitler talebe göre kırmızı, yeşil, siyah gibi istenilen renklerde üretilip estetik kaygılara cevap verebilmektedir.

Taş yünü kullanılarak ayrıca yalıtım ihtiyacına da cevap verebilen çatı örtü malzemeleri bulunmaktadır. Metal (galvanizli sac) çatı kaplama malzemeleri kolay uygulanabilir yapılarıyla dikkati çekerler ve baskı makineleri ile çeşitli modeller verilerek kullanılabilirler. Çeşitli boyama uygulamalarıyla görselliği arttırılabilen metal malzemeli çatılar çeşitli izolasyon malzemeleriyle entegre bir şekilde de kullanılabilirler. Shingle çatı modelleri de son yıllarda tercih edilen görsel özellikleriyle dikkat çeken modellerdir. Plastik bazlı olan bu modeller dış etkenlere karşı koruyuculuğu ve dayanıklılığı ile ön plana çıkmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir