Menü Kapat

OSB Levha

OSB Levha, dilimize İngilizceden geçen Oriented Strand Board teriminin kısaltması olarak bilinmektedir. 

Yönlendirilmiş Yonga Levha anlamına gelen OSB levha, ahşap parçaların boya olacak şekilde rendelenmesi sonucunda oluşturulmaktadır. Belirli yöntemler ile bir araya getirilen Yongalar tutkal ve vaks gibi kimyasallarla birleştirilir. Birleştirilmesi sırasında sıcaklık ve basınç önemli rol oynamaktadır.

OSB Levha; kolay uygulanabilir bir yapıya sahip olmasından ötürü oldukça yaygın kullanılan malzemeler arasında yer almaktadır. Çatılarda kullanılmasının büyük sebebi de kullanım kolaylığı sağlamasından kaynaklanmaktadır. Bu sayede çatı kısa bir süre içerisinde hazır hal getirilir.

OSB Levha Özellikleri

OSB Levha çatılarda en fazla kullanılan materyaller arasında yer almaktadır. 

Çatılarda OSB levha kullanılmasının nedenlerini, OSB levha özelliklerini açıklayarak şu şekilde belirtebiliriz:

  • OSB levhaların ön ve arka yüzeylerinde yongalar uzun yönde yerleştirilir. orta bölgede bulunan yongalar ise yüzeyde yer alan yongalara dik bir şekilde konumlandırılır. Bundan dolayı oldukça kolay uygulanabilen bir yapıya sahiptirler.
  • Levhalar herhangi bir zımpara işlemi gerektirmezler.
  • Çevre dostu yapıya sahiptir. 
  • Doğal ve mekanik olarak dayanıklı bir yapıya sahiptir.
  • Ürünün doğal ve sıcak bir görünüme sahip olmasını çeşitlerini inceleyerek siz seçebilirsiniz.
  • Ahşap kesme araçları ile kolay bir şekilde kesilebilir. Aynı zamanda vida, çivi ve konnektörlerle kolaylıkla sabitlenebilir yapıya sahiptirler.

Levhaların pozisyonları ve aralıkların ayarlanması dayanıklı bir çatıya sahip olunması açısından oldukça gereklidir. Destekleyici ekipmanlarla desteklenmeyen çatılarda kısa sürede problemler ortaya çıkabilir.

OSB Levha Çeşitleri

OSB levhalar kullanım alanlarına göre 4 farklı çeşit olarak üretilmektedir. Kullanım amacına göre bu levhaları seçebilirsiniz.

  1. OSB-1: Nem, rutubet ve su etkisinin bulunmadığı alanlarda tercih edilmektedir.
  2. OSB-2: Nem, rutubet ve su etkisinin bulunmadığı alanlarda tercih edilmektedir. Taşıyıcı özelliği olan OSB türüdür.
  3. OSB-3: Nem, rutubet ve su etkisinin bulunduğu alanlarda tercih edilmektedir.
  4. OSB-4: Nem, rutubet ve su etkisinin bulunduğu alanlarda tercih edilmektedir. OSB-3’e göre daha dayanıklı levhalardır.